Gluteenitonta leivontaa

2015-12-25 18.48.18

Joulukiireiltä ei pakkaseen tullut leivottua mitään. Niinpä nyt kun joulukiireet ovat ohi, aikaa löytyi eilen myös leipomiseen. Aikaiseksi sain tiikerikakun ja unelmatortun.

Mikään jauhopeukalo, himoleipuri en todellakaan ole. Lähinnä leivon, kun on fiilistä siihen tai tekee mieli jotain hyvää kahvin kanssa.

Oman haasteensa tuohon tekemiseen sanelee keliakia, jota meidän taloudesta löytyy kahdelta. Mun leipomukset ovat sitten (lähes) kaikki gluteenittomia ja laktoosittomia. Joulupiparit lapsille poikkeus.

Alkuun kun keliakia todettiin, tuntui kaikki kokkaaminen ja leipominen mahdottomalta. Kunnes opin mitä kaikkea saankaan syödä ja mitä en. Valikoima kaupoissa kasvaa silmissä 🙂 Vielä, kun hinnat laskisi jauhojen ja pastan osalta. Hintaero tavalliseen on vielä huima. Nyt vielä poistivat sen vähäisen keliakiakorvauksenkin!

Toivottavasti joku hyötyy edes hitusen näistä mun leivonta ohjeista 🙂

 

Tiikerikakku 

200g laktoositonta margariinia

2,5dl hienoasokeria

3 kananmunaa

4dl Semper Mix vaaleaa jauhoseosta

1tl leivinjauhetta

3rkl kaakaota (O’boyta) jos haluaa tummempaa voi käyttää leivontakaakaota. Makuasia 🙂

1dl laktoositonta maitojuomaa tai kermaa.

1tl vanilliinisokeria

Vaahdota rasva ja sokeri. Lisää munat yksi kerrallaan kokoajan sekoittaen. Lisää lusikalla käännellen jauhot joihin on sekoitettu leivinjauhe. Lisää maito tai kerma.

Ota taikinasta 1/3 ja sekoita siihen kaakaojauho. Mausta loput vanilliinisokerilla tai sitruunan kuorella. Laita taikina voideltuun ja jauhotettuun (itse jauhotan hienolla riisijauholla) vuokaan kerroksittain: vaalea, tumma, vaalea. 175 astetta, n 45min (riippuu uunista). Uunin alimmalla tasolla.

Parhaimmillaan kakku on seuraavana päivänä, kun on ollut yön jääkaapissa. Maut tasaantuvat ja kakku on helppo leikata annospaloihin.

Gluteeniton  kakku on tavallista murenevaista yleensä, mutta tällä ohjella tämä kakku pysyy kasassa yhtä hyvin kuin vehnäjauhoilla tehtynä.

2015-12-25 18.58.58

Unelmatorttu

4 kananmunaa

1,5dl hienoasokeria

2dl perunajauhoa

1,5tl leivinjauhetta

2-3rkl leivontakaakaota (Vanhouten)

Vatkaa sähkövatkaimella munat ja sokeri vaahdoksi. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää ne siivilän läpi lusikalla varovasti sekoittaen taikinan joukkoon. Kaada leivinpaperilla vuoratulle uunipellille ja paista 175asteessa n. 10min. Uunin keskitasolla. Kumoa sokeroidulle leivinpaperille ja anna jähtyä keittiöpyyhkeen alla.

Täyte:

80g pehmeää laktoositonta margariinia

1,5dl tomusokeria

1rkl vanilliinisokeria

Hyppysellinen suolaa syventämään makua.

Vatkaa ainekset sekaisin sopivan pienessä kulhossa. Seos on valmista, kun se on muuttunut vaaleaksi kreemiksi. Levitä seos jäähtyneelle torttupohjalle ja rullaa torttu. Anna jähmettyä jääkaapissa pari tuntia ennen tarjoilua.

Kategoria(t): Gluteeniton leivonta Avainsana(t): , , , . Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.